TR EN RU
YEO Grup

YEO Solar 500 MW’lık Güneş Enerji Santralleri portföyü yönetecek

30.03.2021

YEO CEO`su Tolunay Yıldız`ın Güneş Enerjisi Sistemleri ile YEO Solar’ın globaldeki enerji projelerini değerlendirdiği Dünya Gazetesi`nde yayınlanan röportajını sizlerle paylaşıyoruz.

Yenilenebilir enerji alanında anahtar teslim kurulumlara odaklandıklarını ifade eden YEO Yönetim Kurulu Başkanı Tolunay Yıldız, "Önümüzdeki 5 yılda 500 MW`lık güneş enerjisi santrali kurulumu hedefliyoruz."

Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımından güç ve enerji endüstrisi alanında hizmet verdiklerini dile getiren YEO Yönetim Kurulu Başkanı Tolunay Yıldız, “Gücü ve partnerleriyle sektörde konumlanmış YEO, 3 kıtada 20`denf azla ülkede 200`den fazla çalışanı ile faaliyet yürütüyor. YEO, enerji sektörü başta olmak üzere; su ve atık su, petrol ve gaz, maden, çimento sektörlerinde de Türkiye’de ve yurtdışında çok sayıda proje yürütüyor” dedi. YEO’nun güneş enerji santralleri odaklım arkası YEO Solar, Türkiye’de ve dünya da tamamen güneş enerjisi santralleri alanında faaliyet gösteriyor.
YEO Solar`ın, Türkiye’de güneş enerjisi pazarında anahtar teslim kurulum hizmeti verdiğini belirten Tolunay Yıldız, bunun yanı sıra, Ukrayna, Avrupa ve Afrika kıtasında proje geliştirme ve EPC hizmetleri ile aktif rol aldığını söyledi.
Çatı üstü ve arazi tipi güneş enerjisi santralleri ve hibrit enerji projelerindeki tüm ekipmanları yüksek kalite ve teknolojiye sahip güvenilir tedarikçilerinden sağladıklarını ifade eden Yıldız, "Projenin her adımında yatırımcıya güvenilir hizmet sunuyoruz.
Uzman kadromuz, dijital gelişmelerle güncellenen son teknoloji yapılanmasıyla yenilenebilir enerji üretimine katkı sunuyor” dedi. Yıldız, ayrıca hibrit santraller ve yüzer güneş enerjisi santralleri ile en az 5 GW`lık bir potansiyelin olduğuna vurgu yaparak, Türkiye`nin yenilebilir enerjide atağa geçmesi gerektiğini belirtti.

"İtalya’da 200 MW’ın üzerinde proje geliştirmeyi hedefliyoruz."

2020 pandemi yılı olmasına rağmen, yılı verimli bir şekilde atlattıklarını dile getiren Tolunay Yıldız, “Mevcut projelerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için, mevcut dijital altyapımızla, projelerimizi yürüttük. Bununla birlikte 40 MW’ın üzerinde biyogaz santrali, 30 MW üzerinde de GES projesini devreye aldık” dedi. 2021 yılı içinse yatırımlarının devam edeceğini belirten Yıldız, “Bu yıl 50 MW üzerinde güneş enerji santralini devreye alacağız. Bunun yanında Almanya merkezli organizasyonumuzu tamamlayıp, İtalya’da 200 MW’ın üzerinde proje geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Hem ülkemiz hem dünyamız için çevik yapılanmamız ve çalışmalarımızla sürdürülebilirliğe katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.